Strona główna Blog 7 szlaków turystycznych w Zakopanem dla początkujących

Blog
06 — 06 — 2022

7 szlaków turystycznych w Zakopanem dla początkujących

Termin urlopu już wybrany, dobre buty trekkingowe kupione, a pogoda zapowiada się naprawdę ładnie – ale czy wiesz już, które szlaki w Tatrach warto odwiedzić najbardziej? Jeśli dalej szukasz inspiracji albo wciąż jesteś na etapie planowania swojej górskiej wyprawy, ten artykuł może okazać się dla Ciebie pomocny: zapraszamy do naszego przeglądu 7 łatwych szlaków turystycznych znajdujących się w pobliżu Zakopanego.

Szlaki w Tatrach – co, jak i dla kogo?

Postanowiliśmy zebrać w pigułce najważniejsze informacje na temat opisanych przez nas dotychczas szlaków. Wszystkie z nich są trasami stosunkowo łatwymi, idealnie nadającymi się na początek przygody z Tatrami również dla rodzin z dziećmi. Przybliżymy pokrótce każdą z opcji, a dla chętnych zamieścimy odnośniki do bardziej szczegółowych materiałów na temat poszczególnych tras i sąsiadujących z nimi atrakcji.

Uwaga! Wszystkie z poniższych propozycji znajdują się w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego; wstęp na jego teren wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty wynoszącej 4 zł za bilet ulgowy i 8 zł za normalny, które można kupić online.

Gotowi? Zacznijmy więc od miejsca równie popularnego, jak widowiskowego…

Wyprawa nad Morskie Oko

Czerwony szlak turystyczny biegnący dnem doliny Rybiego Potoku zaprowadzi nas z parkingu w Palenicy Białczańskiej prosto do największego z tatrzańskich jezior, czyli Morskiego Oka. Poza samochodem, do punktu startowego można dostać się również autobusem. 

Przebieg trasy: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko PTTK Morskie Oko

Czas przejścia: 2 godz. 21 min. (na górę), 1 godz. 51 min (na dół) – łącznie ok. 5 godz. (wliczając przerwę na odpoczynek)

Parkingi: Palenica Białczańska, Łysa Polana (+ 20 min. do czasu przejścia)

Opcjonalnie? Dolina Pięciu Stawów

Drogę nad Morskie Oko w łatwy sposób da się przedłużyć tak, by zamienić trasę w nieco bardziej urozmaiconą pętlę, przebiegającą przez Dolinę Pięciu Stawów, a następnie przez Dolinę Roztoki. Czas przejścia wydłuży się wówczas o parę godzin, wliczając w to przerwy na odpoczynek.

Przebieg trasy: droga jak do Morskiego Oka – Schronisko PTTK Morskie Oko – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Siklawa (niebieski szlak) – Wodogrzmoty Mickiewicza (zielony) – Palenica Białczańska (czerwony)

Czas przejścia: w sumie ok. 8 godz. (z przerwami na odpoczynek)

Rusinowa Polana – w drodze na Gęsią Szyję

W tym miejscu możecie spodziewać się przede wszystkim niesamowitych widoków, zwłaszcza wczesnym rankiem – z uwagi na stosunkowo wygodną lokalizację, polana przyciąga wielu miłośników górskich wschodów słońca. Na Rusinową Polanę, w pobliżu której znajduje się również Gęsia Szyja (warta zobaczenia ciekawa formacja skalna, położona na wysokości 1489 m n.p.m.), dotrzecie jednym z trzech szlaków.

Przebieg trasy i czas przejścia:

  1. Dolina Filipka – Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach – Rusinowa Polana (niebieski, ok. 1 godz. 20 min.)
  2. Wierch Poroniec – Goły Wierch – Rusinowa Polana (zielony, 1 godz.)
  3. Palenica Białczańska – Czerwone Brzeżki – Rusinowa Polana (niebieski, 50 min.)

Parkingi: Dolina Filipka, Wierch Poroniec, Palenica Białczańska

Niegdyś pasterska, Hala Gąsienicowa…

Kolejna z naszych propozycji to również niemała atrakcja dla osób pragnących napawać się pięknymi widokami. Halę Gąsienicową można traktować zarówno jako cel wyprawy, jak i jako przystanek po drodze na Kasprowy Wierch albo do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Z Kuźnic na górę prowadzą dwie trasy, obie łączą się jednak w tym samym punkcie mniej więcej w połowie drogi. Alternatywną opcją jest wyruszenie z Brzezin.

Przebieg trasy i czas przejścia:

  1. Kuźnice – Odejście na Nosalową Przełęcz – Boczań – Przełęcz między Kopami – Królowa Rówień – Schronisko PTTK Murowaniec (w całości niebieski szlak, 2 godz. 13 min.)
  2. Kuźnice – Dolina Jaworzynki – Siodłowa Perć – Przełęcz między Kopami (żółty) – dalej niebieskim szlakiem do schroniska PTTK Murowaniec (taki sam czas przejścia, 2 godz. 13 min.)
  3. Brzeziny – Psia Trawka – Dolina Suchej Wody – Schronisko PTTK Murowaniec (1 godz. 57 min.)

Parking: Brzeziny, w Kuźnicach brak możliwości zaparkowania samochodu

Nosal, czyli Tatry dla początkujących

Wznoszący się na wysokość 1206 m n.p.m. szczyt Nosala to świetna opcja dla tych, którzy chcą przygotować się do przygody na trudniejszych szlakach, które skrywają Tatry Wysokie – mimo że krótka, trasa na Nosal jest także dosyć stroma. I w tym przypadku możliwe jest przejście pętelką, najpierw górą, a następnie dnem Doliny Olczyskiej

Przebieg trasy: Kuźnicka Polana – Nosal – Przełęcz Nosalowa (zielony) – Olczyska Polana (żółty) – Dolina Olczyska – Jaszczurówka 

Czas przejścia: do 2 godz.

Parkingi: kilka parkingów na pograniczu dzielnic Bystre i Kuźnice

Spacer pod Sarnią Skałę

Dzięki swojemu położeniu nieopodal Zakopanego, Sarnia Skała to bardzo popularny cel wędrówek turystów odwiedzających miasto. Dodatkowo, spod Sarniej Skały roztaczają się dwa piękne krajobrazy: od północy podziwiać można Zakopane, a od południa panoramę Tatr (w tym widok na Giewont i Kominiarski Wierch).

Przebieg trasy: Dolina Strążyska (czerwony szlak) – Polana Strążyska – Sarnia Skała (czarny) – Dolina Białego (żółty)

Czas przejścia: niecałe 3 godz. 15 min.

Parking: u wylotu Doliny Strążyskiej

Dolina Kościeliska – atrakcje, szlaki, dojazd

Ta druga co do wielkości dolina Tatr przyciąga do siebie tłumy turystów za sprawą imponujących wapiennych form skalnych, wąwozów, jaskiń, a w sezonie wiosennym dodatkowo dzięki kwitnącym wszędzie dookoła krokusom. Główną trasą przebiegającą po dnie Doliny Kościeliskiej jest zielony szlak do schroniska Ornak. Droga na górę jest łagodna i uklepana, dlatego bardzo dobrze nadaje się na spacery z dziećmi.

Przebieg trasy: Kiry – Cudakowa Polana – Skała Sowa – Polana Pisana – Tomanowa Dolina – Schronisko PTTK na Hali Ornak (zielony szlak)

Czas przejścia: 1 godz. 35 min.

Parkingi: kilka parkingów w Kirach

Dolina Chochołowska – z dziećmi, z psem czy na rowerze?

Ostatnia z naszych propozycji to Dolina Chochołowska. Największa z dolin walnych (czyli takich, które przebiegają od podnóża do grani głównej Tatr), ma ona długość ok. 10 km, z czego mniej więcej 4 km stanowi dosyć głęboki wąwóz. Podobnie do Doliny Kościeliskiej, występują w nim przewężenia nazywane bramami. Pokryty prawie w całości asfaltem zielony szlak na jej dnie stanowi ciekawą opcję dla rowerzystów

Przebieg trasy: Siwa Polana – Polana Huciska – Chochołówka – Chochołowska Polana – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (zielony szlak) 

Czas przejścia: ok. 2 godz. 10 min.

Parking: na terenie Siwej Polany

Czy wspominaliśmy, że również i tutaj wiosną znajdziecie fioletowe dywany krokusów?

Dobrze się przygotujcie!

Niezależnie od tego, czy pragniecie nacieszyć wzrok widokiem Kasprowego Wierchu, czy po prostu potrzebujecie odsapnąć od miejskiego zgiełku, wyprawa w góry to świetna forma na aktywne spędzenie czasu. Tatrzański Park Narodowy oferuje jednak tak wiele, że jednodniowa wycieczka może najzwyczajniej w świecie nie wystarczyć. Jeśli planujecie dłuższą wycieczkę, koniecznie sprawdźcie ofertę noclegów dostępnych na stronie VIP Apartamenty Zakopane.

Wybierając się w Tatry Zachodnie albo Wysokie, odpowiednie przygotowanie jest bardzo istotne: dobrze jest sprawdzić dokładnie szlak turystyczny, który planujemy pokonać, a na wypadek złej pogody warto mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową. Dzięki temu nie zaskoczy nas nawet nagła zmiana pogody.

Udostępnij

polecane artykuły