Strona główna Blog Dolina Kościeliska – atrakcje, szlaki, dojazd

Blog
14 — 03 — 2022

Dolina Kościeliska – atrakcje, szlaki, dojazd

Dolina Kościeliska – druga co do wielkości dolina polskich Tatr. Interesująca za sprawą licznie występujących wapiennych form skalnych, wąwozów i jaskiń. Zimą zachwyca śnieżnobiałą aurą, wiosną zaś przybiera piękny fioletowo-liliowy kolor. Dnem doliny przechodzi wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu zaawansowania, co czyni ją doskonałym miejscem dla miłośników górskich wycieczek (również tych najmłodszych). 

Jakie atrakcje skrywa dla nich ta okolica? O czym warto pamiętać planując wyprawę?

Odwiedziny w Dolinie Kościeliskiej – gdzie zacząć, parking, ceny

Wejście na teren Doliny Kościeliskiej znajduję się około 7 km od Zakopanego, w Kirach. Na miejsce bez problemu dojedziemy busem z zakopiańskiego dworca PKS lub samochodem. Parking jest płatny, a jego koszt to od 15 do 30 zł. Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, w obrębie którego leży Dolina Kościeliska, również jest płatne i według cennika na rok 2022 kosztuje 8 zł za bilet normalny oraz 4 zł za bilet ulgowy.

Początek Doliny Kościeliskiej

Dnem doliny szlak zielony

Od Kir niemal do samego schroniska PTTK na Hali Ornak, biegnie zielony szlak (ostatnie 100 m to żółty szlak). Trasa ta mierzy ok. 5,6 km i nie powinna zająć więcej niż 1 godz. i 35 min. spokojnym tempem. Z uwagi na łagodne podejścia oraz dosyć równą, uklepaną ścieżkę, droga ta nadaje się także na wycieczkę z wózkiem dziecięcym. Alternatywnie, do Polany Pisanej można dostać się konnym powozem: z tego miejsca do schroniska na Hali Ornak jest już tylko 30 min. pieszo.

Spacer dnem doliny kościeliskiej

(Nie)zwyczajny, głęboki wąwóz skalny

Wędrówkę tą drugą co do wielkości doliną walną Tatr (mierzącą ok. 9 km) rozpoczyna przekroczenie pierwszej z trzech tzw. bram, czyli Niżniej Kościeliskiej Bramy (inaczej Brama Kantaka). W sezonie już od początku wyprawy powinny nam towarzyszyć krokusy rosnące dookoła. Sama w sobie Dolina Kościeliska to w dolnej i środkowej części głęboki wąwóz skalny, a bramy są po prostu jego przewężeniami.

Po około 40 min. docieramy do bramy Pośredniej. W tym miejscu, po lewej stronie znajduje się zejście na czarny szlak, prowadzący do Jaskini Mroźnej (więcej o jaskiniach w dalszej części tekstu). Kolejne 30 min. wędrówki doprowadzi nas do ostatniego ze zwężeń – to Wyżnia Kościeliska Brama. Stąd można zejść na żółty szlak, kierując się przez Wąwóz Kraków w stronę Smoczej Jamy albo wybierając położony nieco wyżej po prawej stronie zielonego czarny szlak, do Jaskini Raptawickiej.

Jaskinie Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska ma swoim odwiedzającym do zaoferowania aż 5 jaskiń dostępnych dla ruchu turystycznego. Chcąc włączyć wizytę w jednej z nich do swojej wyprawy warto pamiętać, że nie wszystkie leżą zaraz obok głównego, zielonego szlaku; podejście do nich może być trudniejsze (lub niemożliwe) z wózkiem dziecięcym. Jakie jaskinie znajdują się w Dolinie Kościeliskiej?

Trzy ostatnie z jaskiń można odwiedzić zbaczając w drodze powrotnej na czerwony szlak, również w celu uniknięcia dwukrotnego pokonywania tej samej drogi. Wstęp do Jaskini Mroźnej jest dodatkowo płatny i kosztuje 5 zł (z wyłączeniem dzieci do lat 6, które są zwolnione z opłat), jednakże sama jaskinia z powodu remontu pozostanie zamknięta do października 2022 r. Idąc czerwonym szlakiem, Jaskini Mylnej można natomiast użyć jako skrótu.

Czerwony szlak doliny kościeliskiej

Staw inny niż wszystkie

Niecałe półtora km dalej od rozwidlenia rozpoczynającego Dolinę Tomanową, po zejściu na czarny szlak, turystów czeka inna atrakcja – Smreczyński Staw. Od pozostałych tatrzańskich zbiorników wodnych, to górskie jezioro morenowe leżące 1227 m n.p.m. odróżnia występowanie dużej liczby organizmów żywych (w tym płazów takich jak traszka górska i karpacka czy żaba trawna). Na dojście do stawu potrzeba mniej więcej pół godziny.

Dolina Kościeliska – i tu znajdziesz krokusy!

Jak już wspominaliśmy w naszym artykule na temat krokusów, sezon kwitnienia tych kwiatów wypada zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. W tym okresie zbocza nie tylko Doliny Chochołowskiej zmieniają swój kolor: amatorzy natury chcąc podziwiać krokusy mogą również odwiedzić Dolinę Kościeliską, gdzie fioletowo jest już od samego wylotu doliny.

Trasa nie tylko dla amatorów

Przedłużeniem Doliny Kościeliskiej jest również Dolina Iwaniacka, która prowadzi bezpośrednio do Doliny Chochołowskiej. Zaprawieni w górskich wędrówkach turyści mogą potraktować schronisko na Hali Ornak jako miejsce pierwszego wypoczynku, udając się po złapaniu tchu dalej na zachód, w stronę sąsiedniej doliny albo nawet schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej – w tym wypadku na wejście i powrót (również do Kir) należy jednak liczyć cały dzień, trasa ta zajmie bowiem ok. 8 godz.

Schronisko PTTK w górnej części doliny kościeliskiej

Przygotowanie to podstawa!

Wybierając się w góry warto jest się odpowiednio przygotować do wycieczki. Oznacza to dobranie odpowiedniej odzieży i butów, zabranie ze sobą jakiejś przekąski, ciepłej herbaty do termosu (na rozgrzanie przy niskiej temperaturze) oraz plastrów, a na wypadek nagłej zmiany pogody folii NRC.

Dolina Kościeliska i okolice oferują natomiast wiele atrakcji dlatego warto przyjechać na dłużej, a chcąc uniknąć większej liczby turystów, dobrze wyruszyć na szlak wcześnie rano. W zrealizowaniu obu tych celów pomocne może okazać się zarezerwowanie noclegu, np. na stronie VIP Apartamenty Zakopane – niezależnie od naszego przygotowania, najważniejszy przed górskimi wyprawami jest bowiem dobry wypoczynek.

Alternatywną opcją na wycieczkę jest popularna wśród turystów Gubałówka lub Dolina Chochołowska.


Udostępnij

polecane artykuły