Strona główna Blog Nosal, czyli Tatry dla początkujących

Blog
21 — 04 — 2022

Nosal, czyli Tatry dla początkujących

Ten przypominający ludzki narząd węchu szczyt, który wznosi się tuż nad Zakopanem stanowi nie tylko doskonały punkt widokowy, ale też idealne miejsce by rozpocząć swoją przygodę z wędrówkami po nieco bardziej wymagających szlakach w Tatrach; trasa na Nosal jest krótka, ale dosyć stroma. Podpowiadamy, co jeszcze warto obejrzeć udając się w to miejsce i jak najlepiej przygotować się do wyprawy, a także jakie inne szlaki znajdują się w pobliżu Nosala – zapraszamy!

Nietypowa formacja skalna

Jak nietrudno się domyślić, nazwa tej góry pochodzi od wyglądających z daleka jak nos i spoglądających na skały doliny bystrej należących do jej północno-zachodniego zbocza. Północną część Nosala stanowi trójkątny stok, którego wierzchołkiem jest leżący na wysokości 1206 m n.p.m. szczyt wzniesienia, a podstawą granica Tatr i Zakopanego. Oba ramiona trójkąta, zbocza północno-zachodnie i południowo-wschodnie, podcięte są pasami niemal pionowych ścian skalnych: wyższe, o wysokości dochodzącej do nawet 50 m skały wchodzą w część pierwszego z ramion.

Nosal był niegdyś popularny zarówno wśród taterników, jak i narciarzy: tym pierwszym oferował prawie 30 dróg wspinaczkowych, a drugim północny stok narciarski oraz legendarną trasę „K” – najtrudniejszą trasę narciarską w Polsce. Obecnie jednak wspinaczka jest zakazana, a trasa „K” już od kilku sezonów jest nieczynna.

Mimo że większość tatrzańskich szlaków zaczyna się z reguły poza zabudowaniami Zakopanego, tym razem na wstępie mamy również propozycję dla osób lubiących urokliwe zakątki polskich miejscowości…

Deptakiem w góry

Wycieczkę na Nosal można rozpocząć już nieopodal Krupówek: nieco ponad pół kilometra od ich południowego końca znajdują się powstałe w XIX w. Bulwary Słowackiego. Początkowo bezimienny, ten reprezentacyjny deptak zyskał swoją obecną nazwę w 1927 r., przy okazji sprowadzenia prochów Wieszcza do Polski. Wzdłuż przebiegającego przez dzielnice Bogówka i Kuźnice deptaku rozmieszczone są ławki oraz latarnie, a równolegle do niego biegnie potok Chyców, nadający trasie uroku.

Mierzące 2716 m Bulwary Słowackiego są w większości drogą żwirową – utwardzona nawierzchnia stanowi mniej niż połowę ich przebiegu (1203 m od początku na skrzyżowaniu z ul. Jagiellońską). Czas przejścia tej drogi aż do granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego to nie więcej niż 30 min. spokojnym tempem.

Co zrobić z autem? Parkingi i koszt wstępu

Na tych, którzy zainteresowani są rozpoczęciem wędrówki już poza miastem, na pograniczu dzielnic Bystre i Kuźnice czeka kilka parkingów: cena postoju waha się na nich od 20 do 30 zł za całą dobę (w przypadku samochodów osobowych). W okolicy znajdują się także rozmaite miejsca noclegowe, posiadające w większości własne parkingi – planując dłuższy wypad w góry dobrze jest więc rozważyć rezerwację noclegu w pobliżu interesujących nas szlaków, np. za pośrednictwem strony VIP Apartamenty Zakopane.

Nosal od zachodniej strony

Po pokonaniu Bulwarów Słowackiego docieramy do kas TPN, w których można uiścić opłatę za wejście na teren parku. Jednodniowy bilet normalny kosztuje 8 zł, natomiast ulgowy 4 zł. Bilety można też nabyć na oficjalnej stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego (wygodnie i bez czekania w kolejce).

Zaraz za kasami zaczyna się zielony szlak, rozchodzący się w dwie strony – w prawo, wzdłuż zapory pod Nosalem ku Kuźnickiej Polanie (i dalej do kuźnickiej kolejki), a w lewo ku samemu Nosalowi. Dotarcie z tego punktu na szczyt trwa ok. 45 min.; mimo że odcinek ten mierzy niecały kilometr, cały czas idzie się nim pod górkę. Warto jednak trochę się pomęczyć – z Nosala podziwiać można przepiękną panoramę tatrzańskich szczytów (w tym Buczynowe Turnie).

Żółtym szlakiem do Doliny Olczyskiej

Po przejściu kolejnych 5 min. od szczytu dociera się do pierwszego z rozwidleń na zielonym szlaku: w lewo odbiega od niego żółty szlak w kierunku Doliny Olczyskiej. Wybierając tę trasę można obejść Nosal z dwóch stron i doświadczyć oba z jego stromych zboczy w dwojaki sposób: najpierw z góry (po stronie północno-zachodniej), a następnie z dołu, z leżącego w Dolinie Olczyskiej zielonego szlaku. Pokonanie tej drogi z rozwidlenia aż do przystanku autobusowego Jaszczurówka zajmie ok. 1 godz. Po drodze przy żółtym szlaku znajduje się źródło krasowe Wywierzysko Olczyskie, które jest największym źródłem tego typu w polskich Tatrach.

Teraz już z górki!

Z Nosala można również udać się z powrotem do dzielnicy Bystre, zmierzając przez zielonym szlakiem ku umiejscowionej w Dolinie Bystrej stacji kolei linowej Kasprowy Wierch i w stronę Kuźnic – czas przejścia to ok. 45 min. Po ok. pół godzinie wędrówki, a więc po zejściu z góry, docieramy do parku w Kuźnicach. To doskonałe miejsce na odpoczynek, ponieważ znajduje się tam parę lokali gastronomicznych. Mimo że do Bystrych jest stąd już tylko 15 min. po równym terenie, dzięki obecności przystanku PKS kuźnicki park może również stanowić awaryjny punkt końcowy wyprawy.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nosal, jako stromy szczyt, to dosyć niebezpieczne miejsce. Od strony charakterystycznej dla tej góry formacji skalnej często zdarzały się wypadki śmiertelne, zwłaszcza wśród turystów zbierających popularne w tej okolicy szarotki, którzy za bardzo zbliżyli się do przepaści. Zdarzenia takie miały miejsce np. w marcu 2020 r. i we wrześniu 2021 r. W tym pierwszym przypadku turysta zignorował niestety zimowy zakaz wstępu na tatrzańskie szlaki. Szczęśliwie zakończyła się natomiast historia pewnej turystki. W sierpniu 2021 r. spadła ona z Nosala: po upadku z 20 m wylądowała na szczęście na drzewie, które zamortyzowało jej upadek.

Podziwiaj z rozsądkiem

Udając się w góry koniecznie należy więc powstrzymać się przed lekkomyślnym zachowaniem. Poza każdorazowym odpowiednim przygotowaniem się do wędrówki (tzn. wzięciem prowiantu, odpowiedniego ekwipunku i odzieży, czy też zapoznaniem się z trasą), dobrze jest dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat potencjalnych zagrożeń występujących na miejscu, jak w przypadku Nosala.

Udostępnij

polecane artykuły