Strona główna Blog Dolina Chochołowska – z dziećmi, z psem czy na rowerze?

Blog
28 — 03 — 2022

Dolina Chochołowska – z dziećmi, z psem czy na rowerze?

Ciekawe formacje skalne zwane bramami, liczne polany, na których wiosną kwitną krokusy – to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje największa dolina leżąca w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego.Oddalona o ok. 9 km od centrum Zakopanego łagodnie ukształtowana Dolina Chochołowska to doskonałe miejsce na piesze wędrówki z dziećmi, spacery z psami czy też przejażdżki rowerowe. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyprawy i co warto wiedzieć o Dolinie Chochołowskiej.

Odwiedziny Doliny Chochołowskiej: dojazd, bilety, parking

Wędrówkę można rozpocząć na Siwej Polanie, gdzie znajdują się również parking (15 zł za dzień postoju) i przystanek autobusowy dojazd z dworca PKS w Zakopanem kosztuje od 6 do 7 zł (wiek pasażera nie wpływa w tym przypadku na koszt przejazdu). Wstęp na teren Doliny Chochołowskiej jest płatny, a ceny biletów wynoszą odpowiednio 8 i 4 zł za bilety normalne i ulgowe.

Osoby chcące wybrać się na przejażdżkę rowerową szlakami doliny będą musiały liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty (takiej samej, jak za człowieka). Co ciekawe, mimo że Dolina Chochołowska jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy ona do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, która zresztą wydaje bilety wstępu w tym miejscu.

Dolina Chochołowska – droga

Startując od Siwej Polany

Podobnie do Doliny Kościeliskiej, Dolina Chochołowska to dolina walna, czyli przebiegająca od podnóża do grani głównej Tatr. Ma długość ok. 10 km z czego mniej więcej 4 km stanowi dosyć głęboki wąwóz, w którym występują przewężenia (wspomniane już wcześniej bramy). Przez całą jej długość aż do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej biegnie zielony szlak.

Droga ta jest niemal w połowie pokryta asfaltem, co dodatkowo wpływa na jej niski stopień trudności i atrakcyjność dla rowerzystów. Mierząca 6,3 km trasa do Polany Chochołowskiej nie powinna zająć więcej niż ok. 2 godz. i 10 min., natomiast pierwsze atrakcje czekają na turystów już na samym początku szlaku…

Trasa: Siwa Polana – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej | mapa-turystyczna.pl

Siwa Polana – nie tylko kulturowy wypas owiec

U progu Doliny Chochołowskiej najwięcej rozrywki znajdą najmłodsi: na terenie Siwej Polany działa bowiem edukacyjny park linowy Tatra Adventure, który swym gościom oferuje cztery trasy o różnym poziomie trudności. W zależności od wybranego toru przeszkód, jego pokonanie może zająć 10-40 min., a za wstęp zapłacimy od 25 do 45 zł.

Na Siwej Polanie znaleźć można również obiekty będące pozostałościami po dawnej działalności pasterskiej, takie jak szałasy, stodoły, stajnie czy letnie domki, a także żelazny krzyż z tabliczką upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w tym miejscu. Siwa Polana była bowiem miejscem lądowania papieskiego helikoptera podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r.

Do bramy na skróty

Po ok. 50 min. pieszej wędrówki Doliną Chochołowską znajdziemy się na polanie Huciska, która swą nazwę zawdzięcza funkcjonującym tutaj niegdyś kopalni i hucie rud żelaza. W sezonie do polany można się dostać również za pomocą kolejki turystycznej „Rakoń”, kursującej co pół godziny od 8:00 do 18:00 (lub do 16:00, przy małym ruchu turystycznym). Koszt takiej przejażdżki to 7 zł; stąd do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej jest już niecałe półtorej godziny pieszo.

Zaraz po przejściu polany dostrzeżemy pierwsze z przewężeń wąwozu, czyli Niżnią Bramę Chochołowską, a także stanowiącą jej część ciekawą formację skalną, określaną mianem Skały Kmietowicza (nazwaną na cześć jednego z organizatorów powstania chochołowskiego).

Dalej ku Polanie Chochołowskiej

Kolejna, Wyżnia Brama Chochołowska, oddalona jest mniej więcej o pół godziny drogi od polany Huciska. W tym miejscu wędrujący turyści trafią też na Leśniczówkę Chochołowską, czyli dawne prywatne schronisko Blaszyńskich. Historia obiektu jest dosyć burzliwa i sięga 1937 r., kiedy to Blaszyńscy wybudowali tutaj niewielki bufet. W 1945 r. budowla spłonęła najpierw przez żołnierzy niemieckich, a po jej odbudowie w tym samym roku w wyniku akcji polskich oddziałów partyzanckich. Budynek dzisiejszej Leśniczówki istnieje natomiast od 1946 r.

Wśród krokusów do kapliczki

Ostatnim przystankiem tuż przed schroniskiem PTTK jest słynna Polana Chochołowska, która wiosną staje się fioletowa od kwitnących krokusów – każdego roku zakwita ich tutaj ok. 14 mln, dlatego na przełomie marca i kwietnia aż roi się tutaj od turystów. O krokusach przy Polanie Chochołowskiej (a także alternatywnych miejscach, w których można podziwiać te kwiaty) pisaliśmy w naszym artykule „Krokusy Zakopane – 3 sprawdzone miejsca w Tatrach”. Z kolei na znajdującym się 40 min. od Leśniczówki Chochołowskiej rozwidleniu szlaków warto skręcić w prawo, na czarny szlak: prowadzi on okrężną drogą do schroniska przez sam środek Polany Chochołowskiej i obok drewnianej kaplicy pw. Świętego Jana Chrzciciela.

Rowerem do Polany Chochołowskiej

Opisaną trasę można oczywiście pokonać rowerem, nawet nie będąc specjalnie zaprawionym kolarzem górskim: szlak jest w połowie asfaltową drogą, do tego w zdecydowanej większości bardzo łagodną. Na Siwej Polanie działa ponadto wypożyczalnia rowerów, dlatego przyjazd z własnym nie jest konieczny; dla wielu osób będzie to niewątpliwą zaletą.

Pora na zasłużony odpoczynek!

Cel wędrówki większości turystów pokonujących Dolinę Chochołowskiej, czyli obiekt znajdujący się na końcu doliny, jest największym schroniskiem w polskiej części Tatr, czynnym przez cały rok. Niezależnie od tego, czy w drogę postanowicie wybrać się pieszo czy na rowerze, na końcu podróży będziecie musieli uzupełnić spalone w ruchu kalorie. Warto w tym przypadku pokusić się o spróbowanie tzw. „Deseru Chochołowskiego”, czyli popularnego jabłecznika z sosem jagodowym i śmietaną, polecanego przez odwiedzających schronisko. W schronisku można zapłacić jedynie gotówką.

Słynne schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska, czyli dla każdego coś dobrego

Najdłuższa z dolin walnych to wspaniałe miejsce na rodzinne wyjazdy – łagodne ukształtowanie terenu, gładka nawierzchnia przez całą długość szlaku i mnogość atrakcji sprawiają, że trasa z Siwej Polany do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej nadaje się również dla dzieci, na spacer z psem czy też przejażdżkę rowerem.

By ze swojej wizyty w Dolinie Chochołowskiej wyciągnąć jak najwięcej, dobrze jest rozplanować wycieczkę na parę dni, rezerwując nocleg za pośrednictwem strony takiej jak VIP Apartamenty Zakopane.

Alternatywą dla popularnej Doliny Chochołowskiej jest także położona niedaleko Dolina Kościeliska lub znajdująca się w Zakopanem Gubałówka.

Udostępnij

polecane artykuły