Strona główna Blog Spacer pod Sarnią Skałę

Blog
30 — 05 — 2022

Spacer pod Sarnią Skałę

Dawniej nazywana Małą Świnicą, położona na wysokości 1377 m n.p.m. Sarnia Skała to dosyć ciekawy i przyjazny dla początkujących cel górskiej wyprawy. Dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Tatrzańskiego Parku Narodowego? Przekonajcie się sami!

Sarnia Skała – co, gdzie i dla kogo?

Ten stosunkowo niewielki szczyt swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim położeniu: jego długa na ok. 300 m skalista grań stanowi swego rodzaju granicę między Zakopanem a resztą Tatr. Z zachodu masyw ogranicza Dolina Strążyska, ze wschodu Dolina Białego, a od południa – Czerwona Przełęcz. Umiejscowienie oraz ukształtowanie Sarniej Skały sprzyjają więc podziwianiu zarówno panoramy Zakopanego, jak i Giewontu (z drugiej strony szczytu).

W tym momencie warto wspomnieć o tym, że Sarnia Skała znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego odwiedziny tego miejsca wiążą się z koniecznością kupienia biletu wstępu, który można wygodnie nabyć online na stronie TPN. Według cennika na rok 2022, bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł.

A jak dostać się na górę? Prowadzą tam tak właściwie dwie bezpośrednie trasy, przebiegające dnem obu pobliskich dolin: szlak czerwony w Dolinie Strążyskiej oraz żółty w Dolinie Białego. My polecamy jednak trzecią opcję, łączącą oba szlaki…

Pętelka z Doliny Strążyskiej

Największą zaletą proponowanej przez nas drogi jest fakt, że pozwala ona uniknąć dwukrotnego marszu tą samą trasą i umożliwia zakończenie wędrówki tam, gdzie ją rozpoczęliśmy, co jest ogromnym atutem dla zmotoryzowanych. Dodatkowo, przejście pętelki to kwestia zaledwie 3 godz. i 13 min., nie wliczając w to przerwy na odpoczynek i podziwianie widoków na szczycie. Szczegółowy przebieg trasy na Sarnią Skałę.

W wariancie tym wyrusza się z parkingu znajdującego się u wylotu doliny; koszt całodobowego postoju w tym miejscu wynosi 30 zł, można również dostać się tutaj busem. Po przekroczeniu bramek kas TPN trzeba kierować się ku górze z początku czerwonym szlakiem, który na Polanie Strążyskiej (ok. 40 min. drogi) przechodzi w czarny szlak i odbija w lewo. Polana ta to dobre miejsce na odpoczynek, zwłaszcza dla grup z dziećmi: znajduje się na niej wiele ławek.

Dalsze trzymanie się szlaku czerwonego doprowadziłoby Was aż na Giewont: to jednak materiał na osobny artykuł. Z tego miejsca wędrówka na szczyt Sarniej Skały potrwa jeszcze mniej więcej 53 min.

Powrót z Sarniej Skały

Kiedy już nacieszycie swoje oczy widokami i zechcecie ponownie wyruszyć w drogę, do pokonania pozostanie Wam króciutki odcinek czarnego szlaku, który biegnie w Czerwonej Przełęczy i nie powinien zająć więcej niż 20 min. spokojnym tempem. Położoną na wysokości 1301 m n.p.m. Czerwoną Przełęcz nazwano w ten sposób w 1900 r. od materiału, z którego zbudowana jest góra w tym miejscu, czyli słabo odpornych na wietrzenie łupków o tej samej barwie.

Po zejściu z przełęczy czekają na Was nieco kręty żółty szlak w Dolinie Białego (czas przejścia 55 min.), a na samym dole już na koniec ponownie fragment trasy czarnej (25 min.). Ten ostatni szlak prowadzi wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jeśli na górnym skrzyżowaniu szlaków żółtego i czarnego postanowilibyście udać się prosto zamiast skręcać w lewo, po ok. 1 godz. drogi dotrzecie do polany Kalatówki, o której pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Sarnia Skała – piękny widok niewielkim kosztem

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, poza panoramą Zakopanego od północnej strony, od południa Sarniej Skały można podziwiać imponujące tatrzańskie szczyty. W oczy najbardziej rzuca się w tym miejscu wysoki na 1894 m n.p.m. Giewont, ze swoją 600-metrową północną ścianą. Spoglądając w lewo można natomiast dostrzec Krokiew, a w prawo – Kominiarski Wierch, nieco tylko niższy od Giewontu (ok. 60 m różnicy), ale wyróżniający się jeszcze większą, wynoszącą aż 800 m wysokością względną.

Dodatkowa atrakcja, czyli wodospad Siklawica

Wybierając się na szczyt Sarniej Skały wartym rozważenia punktem wycieczki jest położony po drodze jeden z bardziej urokliwych wodospadów w Tatrach, czyli Siklawica. Z Polany Strążyskiej prowadzi do niego żółty szlak, którego pokonanie zajmuje jedynie 10 min. Wodospad ten odznacza się dosyć ciekawym wyglądem: dzieli się na dwie bardzo podobne do siebie strugi, obie wysokie na 12 m i opadające z niemalże pionowych ścian skalnych.

Dolina Białego alternatywną osią wędrówki

Sarnia Skała, ze względu na swoje położenie, sprzyja wyprawom bezpośrednio z Zakopanego. Oprócz opisanej przez nas pętli, wędrówkę na Sarnią Skałę można rozpocząć tuż obok skoczni Wielka Krokiew, nieco bliżej centrum miasta: taką wycieczkę da się zrealizować nawet bez konieczności dojazdu samochodem czy busem do punktu startowego, np. zatrzymując się na dłużej w Zakopanem.

Planując kilkudniowy pobyt w mieście i chcąc zażyć nieco górskiego klimatu, dobrze jest więc wcześniej zarezerwować nocleg (ciekawe oferty noclegowe o wysokim standardzie znajdziecie na stronie VIP Apartamenty Zakopane), a także uwzględnić w swoich planach właśnie to miejsce.

Pamiętajcie jednak, że mimo swojego sąsiedztwa ze sporym ośrodkiem miejskim, Sarnia Skała to wciąż górski szczyt, dlatego do jego zdobycia konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Udostępnij

polecane artykuły