Strona główna Blog Gubałówka: góra atrakcji

Blog
09 — 05 — 2022

Gubałówka: góra atrakcji

Niezależnie od pory roku, na szczycie tego stosunkowo niewielkiego wzniesienia znajdującego się tuż obok centrum Zakopanego, turyści nie będą mogli narzekać na brak rozrywki – czekają tu na nich m.in. zjeżdżalnia grawitacyjna, park linowy czy wreszcie niesamowity widok na panoramę Tatr. Co jeszcze ma do zaoferowania Gubałówka i jak można się tam dostać? Przychodzimy z pomocą również tym, którzy na Podhalu szukają innych zajęć, niż górskie wędrówki!

Granica Zakopanego od północy

Przylegająca bezpośrednio do miasta Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem wchodzącym w skład Pogórza Gubałowskiego (leżącego w Paśmie Gubałowskim), wznoszącym się na wysokość od 1120 do 1129 metrów n.p.m. Nazwa wzgórza jest taka sama, jak znajdującej się na nim polany i pochodzi od nazwiska Gubała, które nosili właściciele pastwiska. Co ciekawe, wedle dawnych zapisków pochodzących z 1692 r., wzniesienie to nazywało się Antgua. W pobliżu Gubałówki leży także Ząb: jedna z najwyżej położonych (1013 metrów n.p.m.) miejscowości w Polsce i wieś rodzinna Kamila Stocha.

Do Gubałówki na trzy sposoby

Na grzbiet wzniesienia można dostać się pieszo, samochodem lub jedną z kilku dostępnych w tym miejscu kolejek turystycznych. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, dlatego poniżej postaramy się je dokładniej opisać, w celu ułatwienia wyboru i lepszego zaplanowania wycieczki.

Kolej linowo-terenowa i… inne

Praktycznie w samym centrum Zakopanego, w otoczeniu wielu parkingów samochodowych, znajduje się dolna stacja czynnej przez cały rok kolei linowo-terenowej. Wagoniki wykorzystywane do przewozu pasażerów posiadają przeszklony dach, dzięki czemu już w trakcie jazdy można z nich podziwiać Tatry. Kolejka na Gubałówkę wjeżdża dosyć szybko: przejazd nią trwa nieco ponad 3 min., mimo że pokonuje się w niej różnicę wysokości wynoszącą prawie 300 metrów.

Bilety na przejazd kolejką można kupić na miejscu lub online, na stronie PKL. Koszt przejazdu różni się natomiast w zależności od sezonu i od tego, jaki bilet zakupimy (w jedną albo w obie strony):

  • Bilet w jedną stronę – ulgowy 15 zł (poza sezonem) lub 17 zł (w sezonie), normalny 19 zł/21 zł.
  • Bilet góra-dół – ulgowy 19 zł/21 zł, normalny 24 zł/27 zł.

Nieco dalej na zachód znajduje się dolna stacja kolei krzesełkowej na Polanie Szymoszkowej, która Zimą spełnia rolę wyciągu narciarskiego. W tym przypadku koszt wjazdu jest również uzależniony od sezonu. Ceny biletów zaczynają się od 16 zł w przypadku biletów ulgowych i od 19 zł w przypadku normalnych (szczegółowy cennik dostępny na stronie operatora wyciągu).

Samochodem

Na grzbiet Pogórza Gubałowskiego można dojechać również własnym autem. Z centrum Zakopanego trzeba najpierw kierować się w stronę Kościeliska ulicą Powstańców Śląskich (przechodzącą w Nędzy Kubińca), a następnie skręcając w ulicę Salamandra, która poprowadzi nas już na samą górę. Warto w tym momencie nadmienić, że Salamandra jest drogą krętą i dosyć słabej jakości. Po ok. 11 min. jazdy dotrzemy na miejsce – na górze można zaparkować na jednym z 5 parkingów (koszt całodobowego postoju to 20-25 zł).

Pieszo

Miłośnicy spacerów na pewno ucieszą się na wieść, że na Gubałówkę prowadzą również trzy szlaki piesze, wszystkie zaczynające się mniej więcej w tej samej okolicy. Najbardziej bezpośredni, szlak czarny (1,5 km długości), biegnie wzdłuż torowiska kolei linowo-terenowej i zaczyna się tam, gdzie znajduje się jej dolna stacja, a kończy w pobliżu górnej stacji; jego przejście to kwestia ok. 50 min.

Pozostałe dwa szlaki prowadzą do Gubałówki już nieco bardziej okrężną drogą. Krótszy zaczyna się kilkadziesiąt metrów od czarnego i prowadzi turystów najpierw niebieskim, a następnie żółtym szlakiem – ta droga mierzy 3,3 km, a spacer nią trwa ok. 1 godz. 20 min. Druga, najdłuższa z omawianych tras (4,3 km długości) to żółty szlak, który przechodzi w czarny po dotarciu do osiedla Pająkówka. Wędrówka tą drogą potrwa nieco ponad półtorej godziny.

Gubałówka – co robić na górze?

Chyba najważniejszą atrakcją Gubałówki jest rozpościerający się z niej przepiękny widok. Niezależnie od pory roku, można stąd obejrzeć malowniczą panoramę Tatr i Zakopanego. Na znajdującym się tutaj tarasie widokowym zamontowane są plansze zawierające informacje o widocznych w oddali szczytach, a także specjalne lunety. Dzięki nim da się w łatwy sposób namierzyć np. Kasprowy Wierch czy inne tatrzańskie wierzchołki albo zrobić zdjęcie konkretnej góry.

W pobliżu górnej stacji kolei, zaraz przed najbliższą restauracją stoi natomiast wykonana z brązu rzeźba Polonia Restituta, stworzona przez Franciszka Masiaka w 1937 r. Mierzący ok. 2 metrów posąg powstał z okazji Międzynarodowej Wystawy „Sztuka i technika w życiu współczesnym”. Zgodnie z łacińską nazwą, rzeźba symbolizuje odrodzoną Polskę.

Na szczycie Gubałówki znaleźć można także charakterystyczny budynek z wysokim na 102 metrów masztem Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, wybudowany w 1958 r.

Atrakcje dla aktywnych

Rodzice z dziećmi albo osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu Gubałówka również nie zawiedzie. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, na południowym zboczu wzniesienia znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna. Koszt przejazdu zjeżdżalnią to odpowiednio 9, 40 i 72 zł, w zależności od liczby wykupionych przejazdów (dostępne są warianty po 1, 5 albo 10 przejazdów). Poza zjeżdżalnią, na Gubałówce znajduje się również park linowy „Złota groń”, oferujący swoim gościom aż 8 tras w cenie od 15 do 40 zł.

Dawny ośrodek narciarski, czyli Butorowy Wierch

Alternatywnym sposobem dostania się na Gubałówkę jest skorzystanie z kolei linowej Butorowy Wierch. Kiedyś należała ona do narciarskiego kompleksu o tej samej nazwie, natomiast obecnie jest ona czynna tylko w sezonie wiosenno-letnim. Narciarze z pewnością nie będą pocieszeni, ponieważ tutejszy stok narciarski nie nadaje się już do zjazdów zimą: został poprzecinany ogrodzeniami leżących na nim posesji.

Dolna stacja kolei Butorowy Wierch znajduje się zaledwie 10 min. pieszo od wspomnianej wcześniej kolejki przy polanie Szymoszkowej. Bilet ulgowy w dwie strony to koszt 15 zł, natomiast za normalny zapłacimy 18 zł. Spacer z górnej stacji kolei do głównego kompleksu turystycznego Gubałówki zajmie natomiast ok. 26 min.

Widok na Zakopane dostępny… zdalnie?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wybrać się w okolice Zakopanego, ale i tak chciałbyś zobaczyć wspaniałą panoramę okolicy z Gubałówki, na jej szczycie znajdują się kamerki online. Transmisja obrazu na żywo odbywa się na oficjalnej stronie PKL, gdzie dostępny jest podgląd na Kasprowy Wierch, Zakopane i inne strony. Z kamer da się również czerpać informacje o aktualnej pogodzie w tym miejscu, co może okazać się pomocne zwłaszcza zimą – narciarze poszukujący śniegu będą mieli łatwiejsze zadanie.

Planując odwiedziny Gubałówki

Chcąc wybrać się na wycieczkę do Zakopanego, a szczególnie z myślą o wizycie na Gubałówce, warto jest wcześniej zaplanować swój wyjazd i przeznaczyć na niego więcej, niż jeden dzień. Jako że Gubałówka to bardzo popularne wśród turystów miejsce, jadąc tam trzeba liczyć się z tłumami oraz ograniczonym dostępem do tamtejszych atrakcji: dotyczy to zwłaszcza kolei, wyciągów czy parku linowego, przy których może ustawić się długi szereg oczekujących.

W przypadku kilkudniowego wypadu nastawionego na zwiedzanie tej okolicy, dobrze jest wybrać wygodnie umiejscowiony nocleg. Pokój albo domek zlokalizowany tuż obok opisanych wcześniej atrakcji można znaleźć i zarezerwować za pomocą strony VIP Apartamenty Zakopane, gdzie dostępnych jest wiele atrakcyjnych lokali o wysokim standardzie.

Udostępnij

polecane artykuły