Strona główna Blog Wielka Krokiew – obowiązkowa atrakcja Zakopanego

Blog
25 — 07 — 2020

Wielka Krokiew – obowiązkowa atrakcja Zakopanego

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to miejsce, które co roku gromadzi w Zakopanem tłumy fanów skoków narciarskich. Ten największy obiekt w Polsce, o punkcie konstrukcyjnym K125,  to miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć !

Historia Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew jest dużą skocznią o rozmiarze HS 140, zlokalizowaną na północnym stoku góry Krokiew. Jest najsłynniejszą polską skocznią, zaraz obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Zbudowana w 1925 roku, stała się kolebką polskich skoków i sukcesów. Jest skocznią naturalną, nie posiada bowiem sztucznej wieży startowej, na której rozpoczyna się rozbieg. Osłonięta lasem, wyposażona w igelit, sztuczne oświetlenie oraz tory lodowe umożliwiające oddawanie skoków w temperaturze w granicach 20 °C. Twórcą jej jest Karol Stryjeński- architekt, plastyk, miłośnik Tatr i góralszczyzny. Początkowo Wielka Krokiew nosiła jego nazwę, aż do roku 1989, kiedy zmieniono ją na skocznię im. Stanisława Marusarza ( polski skoczek narciarski, dwuboista, alpejczyk, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata).

W 1922 roku Stryjeński wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego Zakopanego, który zakładał podział Zakopanego na dwie strefy. Południowa część, u podnóża góry Krokiew, miała tworzyć dzielnicę sportową, ze skocznią narciarską w roli głównej. Do realizacji swojego pomysłu, architekt zainicjował powstanie spółki „Park Sportowy”. Na jej czele stanął ksiądz- taternik Jan Humpola. Budowa skoczni szła dość mozolnie, ze względu na brak funduszy. Dopiero dzięki pomocy wojska w 1925 roku Rada Gminy Zakopanego wsparła „Park Sportowy” i inwestycję budowy skoczni, którą uroczyście otwarto 22 marca 1925 roku. Wtedy też odbyły się na niej pierwsze zawody, które wygrał Stanisław Gąsienica- Sieczka, uzyskując odpowiednio 30 i 36 metrów.

Od tego momentu Wielka Krokiew była kilkukrotnie gruntownie modernizowana, a z każdymi zawodami skoczkowie uzyskiwali coraz to lepsze wyniki. Obecnie odbywają się na niej zawody o Puchar Świata w zimie oraz Grand Prix w lecie.

Wielka Krokiew pomieści około 40 tysięcy osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce, pod względem pojemności trybun. Podczas zawodów Pucharu Świata ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort oglądania, udostępniane są bilet w liczbie 25 tysięcy.

Rekordziści skoczni

Oficjalny rekord skoczni ustanowił w tym roku (19 stycznia 2019 roku) Dawid Kubacki, podczas drużynowego konkursu Pucharu Świata, który pobił o pół metra ustanowiony wcześniej rekord przez Markusa Eisenbichlera. Wynosi on 143, 5 metra. Poprzedni rekord należał do Kamila Stocha. Rekord letni należy do Daniela Forfanga i Adama Małysza i wynosi 139,5 m. Oba ustanowione podczas Letniego Grand Prix.

Kolej linowa na Wielkiej Krokwi

Kolej linowa na Wielką Krokiew to dwuodcinkowa, całoroczna kolej krzesełkowa, powstała w 1962 roku. W 2008 roku nastąpiła jej przebudowa na kolej okrężną z krzesełkami 2-osobowymi. Wywozi turystów na górę skoczni, skąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę Zakopanego. Godziny otwarcia zależne są od pory roku. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, a  dzieci do 3 roku życia wjadą na skocznię bezpłatnie. Zwiedzanie skoczni to koszt 4 zł.

Główne fot. zakopianski.pl

Udostępnij

polecane artykuły