Strona główna Blog Gubałówka – miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Zakopanem

Blog
25 — 07 — 2020

Gubałówka – miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Zakopanem

Gubałówka to najbardziej rozpoznawalny, obok Giewontu i Kasprowego Wierchu, szczyt górujący nad Zakopanem. Jej wysokość wynosi 1126 metrów, a z góry rozciąga się przepiękna panorama na Tatry Polskie i część Słowackich, a także na pasmo Babiogórskie.

Położona jest w Paśmie Gubałowskim w północno- zachodniej części miasta. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się Ząb- najwyżej położona miejscowość w Polsce, a po zachodniej Butorowy Wierch (1160 m)- drugi co do wysokości szczyt w tym paśmie. Oba wierzchołki połączone są odcinkiem Szlaku Papieskiego, którym niegdyś wędrował Karol Wojtyła. Ciekawostką jest nazwa „Gubałówka”, która pochodzi od polany o tej samej nazwie, a ta od nazwiska Gubała.
Gubałówka stanowi także świetną bazę wypadową na wędrówki po Podhalu. To przez nią biegnie czarny szlak turystyczny prowadzący przez Dolinę Czarnego Dunajca, aż do Witowa; czerwony do Chochołowa-najlepiej zachowanej pod względem stylu góralskiego wsi w Polsce oraz szlak prowadzący do Poronina przez Ząb.

Jak dostać się na Gubałówkę ?

Mamy dwie możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki. Pierwsza to wersja dla bardziej aktywnych, którzy preferują wejście o własnych siłach, szlakiem, który biegnie z Krupówek. Jest on bardzo dobrze oznakowany, dlatego każdy turysta nie będzie miał problemu z wejściem na górę. Powinno nam ono zająć mniej więcej godzinę.

Drugą możliwością jest wjazd na szczyt kolejką linową, która działa od 1938 roku. Kolejka ma długość 1338 metrów, a wjazd nią na szczyt nie powinien zająć więcej niż 5 minut. Jednorazowo  może pomieścić prawie 120 osób. Przejazd w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 16 zł, a dla osób w przedziale  5-26 lat oraz 65+, 14 zł. Gdyby ktoś zdecydował się na wjazd i zjazd to bilety kosztują odpowiednio 22 zł i 18 zł.

Co nas czeka na szczycie ?

Poza przepięknymi widokami na Tatry, Zakopane oraz okolice czeka nas szereg innych atrakcji. Pierwszą z nich jest przejażdżka kolejką grawitacyjną w wagonikach, które osiągają prędkość do 25 km/h. Jest to ciekawy pomysł na zobaczenie panoramy Tatr z jeszcze innej perspektywy, gdyż trasa kolejki tworzy niezwykłe serpentyny, a jej długość wynosi 750 metrów. Cena jednego zjazdu to 7 zł, a dla spragnionych adrenaliny jest możliwość zakupienia karnetów. Po takiej przejażdżce proponujemy odwiedzić pobliski park linowy położony w zagajniku świerkowym. Trasa ma długość około 300 metrów z 17 stanowiskami linowymi na wysokości od 5 do 15 metrów nad ziemią.

Zimą Gubałówka zaprasza rodziny z dziećmi do snowparku oraz na place zabaw dla dzieci. Oferta jest dość szeroka i obejmuje m.in przejazd skuterem śnieżnym, wycieczka na rakietach śnieżnych, tory saneczkowe oraz snowboardowe.

Dla dorosłych, ale i nie tylko, polecamy zobaczenie kapliczki pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy- symbolu kultury góralskiej na Gubałówce. Ta drewniana budowla powstała w 1971 roku jako podziękowanie rodziny Bachleda-Księdzularz za ocalenie w II wojnie światowej.

Z Gubałówki na Butorowy Wierch

Butorowy Wierch jest oddalony od Gubałówki o około 2 kilometry. Nie jest to zatem duża odległość, a więc stanowi okazję do spaceru, szczególnie dla tych, co postanowili na górę wjechać. Podczas wędrówki po jednej z najpopularniejszych tras widokowych, przy dobrej pogodzie, dostrzeżemy Pieniny od strony południowo-wschodniej oraz Beskidy. Po dotarciu na szczyt możemy zdecydować się z niego zjechać kolejką linową do Kościeliska. Przejazd trwa około 20 minut, a długość trasy wynosi 1619 metrów.

Gubałówka to miejsce, bez którego nie byłoby klimatu Zakopanego. Dlatego jeżeli w najbliższym czasie planujesz urlop w tym mieście, to nie zapomnij zarezerwować sobie czasu na szczyt, z którego roztacza się przepiękna tatrzańska panorama.

Udostępnij

polecane artykuły